زمان جاری : دوشنبه 04 بهمن 1400 - 12:21 قبل از ظهر
نام کاربری :
پسورد :

آخرین اخبار و اطلاعیه ها

کاربر گرامی:اگر تازه ثبت نام کرده اید لطفا قوانین انجمن را بخوانید،تا با مشکلی روبه رو نشوید.


تاپیک سایت های مفید و کاربردی
•´¯`•.چت روم تالار گفتمان اسکینک دات آی آر .•´¯`•
تاپیک جامع تغییر نام کاربری اعضای اسکینک

پاسخ جدید
نویسنده پیام
nimaniko
آنلاین

ارسال‌ها : 16
عضویت: 16 /5 /1399
محل زندگی: تهران
تشکرها : 3
تشکر شده : 1
چطوری با دیوان حافظ، فال حافظ بگیریم؟
دیوان حافظ کتابی است مشتمل بر همه اشعار باقی‌مانده از حافظ. بیشترِ این شعرها به زبان فارسی است، اما اشعار ملمع (به زبان فارسی و عربی) و یک غزل تمام عربی هم در آن به چشم می‌خورد. مهمترین بخش این دیوان، غزلیات است. شعرهایی در دیگر قالب‌های شعری مانند قطعه، قصیده، مثنوی و رباعی هم در این دیوان هست. هیچ نشانه‌ای مبنی بر نابودی بخش عمده‌ای از اشعار حافظ در دست نیست و علاوه بر این، حافظ در زمان حیاتش شهرت زیادی داشته‌است؛ بنابراین زیاد نبودنِ تعداد شعرهای موجود در دیوان نشان می‌دهد که او شاعر پرکاری نبوده‌است. شمار همهٔ غزل‌هایی که به‌طور کلی مورد پذیرش واقع شده‌اند، کمتر از ۵۰۰ غزل هستند: ۴۹۵ غزل در ویرایش قزوینی و غنی، ۴۸۶ غزل در ویرایش دوم خانلری و ۴۸۴ غزل در ویرایش سایه.
دیوان حافظ، به احتمال زیاد، نخستین بار پس از مرگ او، توسط محمد گلندام گردآوری شده‌است. البته بعضی از گزارش‌های تأیید نشده حاکی از آن است که حافظ دیوان خود را در ۷۷۰ ه‍. ق، یعنی بیش از بیست سال قبل از مرگش ویرایش کرده‌است. اما هیچ دست‌نویسی از این نسخه وجود ندارد. چندین نسخهٔ خطی شناخته‌شده در ایران، اروپا و جاهای دیگر موجودند که تاریخ آن‌ها از ربع دوم و سوم سدهٔ پانزدهم میلادی، یعنی از سی تا شصت سال پس از مرگ شاعر است و قابل اطمینان‌ترین آن‌ها کمتر از ۵۰۰ شعر دارند، درحالی‌که نسخه‌های بعدتر دارای ۶۰۰ شعر و فراتر از آنند. در سال ۱۹۵۸ پرویز ناتل خانلری دست‌نویسی متعلق به حدود ۸۱۳ ه‍.ق منتشر کرد که دربردارندهٔ ۱۵۲ شعر در شرایط متنی خوب است. نسخه‌های خطی اشتقاقی، گاهی با شرح‌های فارسی، ترکی یا اردو، در طول چهار سدهٔ بعدی ادامه یافت. اشعارِ حافظ در چهار قالبِ مثنوی، قصیده، غزل و قطعه هستند. در شعرِ حافظ از ۲۳ وزن و ۱۰ بحرِ عَروضی استفاده شده است.
فال حافظ واقعی
بر اساس کتابشناسی حافظ گردآوری مهرداد نیکنام — که نوشته‌ها دربارهٔ حافظ و دیوانش از آغاز تا سال ۱۳۶۷ را دربرمی‌گیرد — ترجمه‌های دیوان یا بخشی از آن به زبان‌های اردو، پنجابی، سندی، عربی، انگلیسی در هند و پاکستان، دیوان و گزیدهٔ آن، و تنظیمِ اشعار برای آواز به زبان‌های انگلیسی، فرانسه، آلمانی، روسی، ارمنی، بلغاری، چکی، چینی، دانمارکی، هلندی، فنلاندی، یونانی، مجاری، ایتالیایی، لاتین، لیتوانیایی، نروژی، لهستانی، پرتغالی، رومانیایی، صربی، سوئدی، اسپانیایی و ترکی در این سال‌ها به‌دست آمده‌است.
شیوه گرفتن فال حافظ
به‌گفتهٔ یارشاطر، هیچ شاعرِ ایرانیِ دیگری اینچنین موردِ تجزیه و تحلیل، تفسیر و تعبیرِ بسیار قرار نگرفته‌است. در هیچ شاعرِ فارسیِ دیگری نمی‌توان چنین ترکیبی از تخیلِ بارور، بیانِ ادبی، انتخابِ مناسبِ کلمات و عباراتِ خوش‌آهنگِ ابریشمین را یافت. وی عمیقاً بر گروهِ بعدیِ غزل‌سرایان اثر گذاشت. در فاصلهٔ چهارصدسالهٔ تدوین دیوان در دههٔ آخر سدهٔ هشتم هجری تا چاپش در کلکته در سال ۱۲۰۶ ه‍.ق/۱۷۹۱ م، بنابر گزارش کارشناسان و فهرست‌نگاران، این کتاب بیش از هر اثر ادبی دیگر کتابت و نسخه‌برداری شده است. تعداد نسخه‌های خطی دیوان حافظ حدود ۱۷۰۰ نسخه است که نه تنها در ایران، بلکه در گسترهٔ جغرافیایی زبان فارسی و در میان همهٔ طبقات اجتماعی و حتی حاکمان پراکنده است و از نظر شمار مخاطبان فارسی‌زبان توانسته بر تمامی آثار بزرگ ادب فارسی پیشی گیرد. آنچه که از اشعارِ حافظ به چاپ رسیده، دربردارندهٔ مجموعه‌های ناقص و کامل، غیرانتقادی و انتقادی، چاپِ سنگی، خوشنویسی‌شده، نسخه‌برگردان و حروف‌چینی چاپی است. در کتابشناسی حافظ گردآوریِ مهرداد نیکنام به‌سال ۱۳۶۷، ۳۰۰ دیوانِ چاپی و در کتابشناسیِ حافظ‌پژوهان و حافظ‌پژوهی گردآوریِ ابوالقاسم رادفر به‌سال ۱۳۶۸ ه‍.ش، ۲۲۵ دیوانِ چاپی فهرست شده‌اند و پس از آن نیز چاپ‌های بسیارِ دیگری منتشر شده‌اند. اثرگذاریِ حافظ بر زندگیِ ایرانیان را می‌توان در استمرارِ محبوبیتِ اشعارش از نسل‌های گذشته تاکنون و به‌کاررفتنِ این اشعار در گفتگوهای روزمره مشاهده کرد. این جاودانگی و محبوبیت، موجبِ بازتابِ بی‌همتایی در فرهنگ و هنرِ پارسی‌زبانان شده‌است و در آثارِ خوشنویسان، نگارگران، قالی‌بافان و هنرمندانِ بسیاری نمود پیدا کرده‌است.
بين ما ايرانيان رسم است که وقتي به دو راهي مي رسيم و انتخاب يکي از راه ها برايمان کار دشواري است، سراغ استخاره يا فال مي رويم.
معمولا استخاره را با قرآن يا تسبيح انجام مي دهند و براي فال سراغ ديوان حافظ مي روند. اما آيا فال حافظ يک بازي و سرگرمي است يا اين که راه به جايي مي برد؟ آيا مي توان به جواب هايي که از فال حافظ گرفته مي شود اعتمادکرد؟ آيا فال حافظ، تکيه گاه و پشتوانه اي دارد؟ چطور بعضي از فال ها راست ودرست از آب در ميآيد؟
براساس نظر محققان اگردر طول 600 سال، 10 تا 20 مورد از فال هاي حافظ درست بود، مي شد به حساب تصادف گذاشت، ولي ظاهرا موارد بيشتر از اين حرف هاست.
فال حافظ عشقی
اگر درستي فال حافظ را در موارد متعدد به حساب شانس و تصادف بگذاريم، به اين ترتيب فقط صورت مساله را پاک مي کنيم. از طرفي اگر توجيه علمي، منطقي يا فلسفي پيدا نمي کنيم، با کي نيست. مگر بشر توانسته با تمام پيشرفت هايي که در علم داشته است. معجزاتي که در طول تاريخ رخ داده را توجيه کند؟ يا دعايي که مخاطبش خداوند است، وقتي استجابت مي شود بشر با تمام قواي عقلي و ذهني خود هيچ دليلي نمي تواند بياورد، مگر اين که با تمام وجود معترف به مسبب الا سباب و علت العلل بودن خداوند باشد و او را برآورنده حاجت يا پاسخ دهنده دعاها و نيازهاي خود بداند.
اما خود کلمه فال، يک واژه عربي است. لغتي رايج و قديمي که در قرآن به کار نرفته مگر معادل هايش که تطير و طائر است و ما معادل اينها را «مروا» براي فال خوب و «مرغوا» براي فال بد داريم.
«مر» که در مرغوا هست، کلمه مرغ است و در مروا هم به معني مرغ است. هر دو يعني «مرغ آوا» براي اين که با آواز و جهت حرکت پرندگان فال مي گرفتند. بعضي پرندگان را خوش يمن مي دانستند، از دست راست حرکت بکند يا از دست چپ آوايي در بياورند.
فال گرفتن و سرکتاب باز کردن مختص فرهنگ ما نيست. مثلا سرکتاب باز کردن يک اصطلا ح انگليسي هم دارد Bidliomancy که بسيار کهن است و در پيش از ميلا د مسيح در حوزه فرهنگ روم و يونان ريشه دارد. به آثار هومر فال مي زدند، به ويرژيل هم فال مي زدند. براساس گفته هاي محققان در فرهنگ خودمان هم به کتاب شاهنامه فال مي زده اند و از آن قول قوي تر آن که به مثنوي مولا نا فال مي زدند اما در اعصار جديد و قرون اخير کمتر اتفاق مي افتد که به جز قرآن براي استخاره و براي فال گرفتن به ديوان حافظ مراجعه شود.
یکشنبه 08 فروردین 1400 - 17:32
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر

برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


xتبلیغات
...
X بستن تبلیغات
نمایندگی هاست خرید هاست