زمان جاری : چهارشنبه 08 تیر 1401 - 11:36 قبل از ظهر
نام کاربری :
پسورد :

آخرین اخبار و اطلاعیه ها

کاربر گرامی:اگر تازه ثبت نام کرده اید لطفا قوانین انجمن را بخوانید،تا با مشکلی روبه رو نشوید.


تاپیک سایت های مفید و کاربردی
•´¯`•.چت روم تالار گفتمان اسکینک دات آی آر .•´¯`•
تاپیک جامع تغییر نام کاربری اعضای اسکینک

پاسخ جدید
تعداد بازدید 38
نویسنده پیام
bimeomr1
آنلاین

ارسال‌ها : 6
عضویت: 22 /8 /1400
محل زندگی: تهران
استعلام بیمه
همه ما اهمیت داشتن بیمه شخص ثالث را می‌دانیم. داشتن بیمه شخص ثالث در بسیاری از کشور ها از جمله ایران اجباری است. قیمت این بیمه نامه بر اساس دیه محاسبه می‌شود و با افزایش نرخ دیه به صورت سالانه افزایش می‌یابد. اما می‌توان با دریافت تخفیف بیمه شخص ثالث مبلغ کمتری پرداخت کرد. اگر می‌خواهید بدانید چگونه تخفیف بیمه شخص ثالث را بگیریم و تخفیف بیمه شخص ثالث چگونه محاسبه می‌شود، ادامه این مطلب را از دست ندهید.پیش از آنکه نگاهی به تخفیف بیمه ثالث بندازیم می‌خواهیم به تعریف کوتاهی از بیمه شخص ثالث اشاره کنیم. محاسبه بیمه شخص ثالث بیمه‌ای است که خسارت‌های مالی و جانی که در حوادث رانندگی به اشخاص ثالث وارد می‌شود را جبران می‌کند. بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری است و هر خودرویی می‌بایست این بیمه را تهیه کند . این بیمه نامه پوشش‌های مالی و جانی را پوشش می‌دهد. سقف تعهدات شرکت بیمه در پوشش جانی به میزان دیه سال در ماه‌های حرام می‌باشد. همچنین سقف تعهدات پوشش مالی به میزان ۲.۵ درصد دیه در ماه غیر حرام می‌باشد.
در چه صورت بیمه شخص ثالث شامل تخفیف می‌شود؟
قانون بیمه شخص ثالث میزان تخفیف بیمه شخص ثالث را به طور کامل شرح می‌دهد. براساس متن قانون ، در صورتی که بیمه گذار در طول مدت بیمه نامه از آن استفاده نکند، در زمان تمدید، تخفیف عدم خسارت بر بیمه شخص ثالث جدید اعمال می‌کند. این تخفیف تحت عنوان تخفیف عدم خسارت ارائه می‌شود و اختصاراٌ در بیمه نامه به صورت اختصاری ت.ع.خ درج می‌گردد.همانطور که گفتیم در صورتی که بیمه گذار از بیمه شخص ثالث خود استفاده نکند شرکت بیمه در زمان تمدید تخفیف عدم خسارت را به صورت درصد محاسبه کرده و بر روی بیمه شخص ثالث جدید اعمال می‌کند. درصد تخفیف بیمه ثالث به صورت سالانه محاسبه می‌شود . در حال حاضر شرکت های بیمه به ازای هر سال عدم استفاده از بیمه شخص ثالث به میزان ۵ درصد تخفیف به سایر تخفیفات اضافه می‌کند. اگر سال‌های عدم خسارت بیشتر شود با رسیدن به سقف میزان تخفیف ثابت می‌ماند. برای مثال در قانون جدید بیمه شخص ثالث پس از گذشت ۱۴ سال بدون آنکه بیمه گذار خسارتی دریافت نماید ۷۰ درصد تخفیف دریافت می‌کند. در این حالت با گذشت سال‌های بیشتر بدون دریافت خسارت، تخفیف مازادی به بیمه شخص ثالث اضافه نشده و هر سال با همان ۷۰ درصد تخفیف تمدید می‌گردد.همانطور که گفتیم قانون بیمه شخص ثالث در سال ۱۳۹۷ با رأی هیئت دولت تغییر یافت. بر اساس این رأی تخفیف عدم خسارت کاهش یافت. بدین صورت که در قانون قدیم برای دریافت کل تخفیفات عدم خسارت می‌بایست هشت سال سپری شود. در حالی که در قانون جدید برای تکمیل سوابق عدم خسارت نیاز به یک دوره ۱۴ ساله می‌باشد. در جدول زیر تخفیف عدم خسارت در قانون قدیم و جدید را مقایسه کردیم.
با توجه به تغییراتی که طبق جدول بالا که از سال ۱۳۹۶ در رابطه با اعمال تخفیف عدم خسارت انجام شد، تخفیفات بیمه نامه‌ها در زمان تمدید معادل سازی گردید. بدین صورت که هر بیمه نامه در زمان تمدید سال‌های تخفیفی که در بیمه شخص ثالث قبلی داشت (به صورت ت.ع .خ درج می‌گردید ) از سال تخفیف به درصد معادل سازی می‌گردید.تغییر قانون بیمه شخص ثالث مزیت‌هایی هم داشت. یکی از مزایای قانون جدید تخفیف بیمه ثالث از بین نرفتن کل تخفیفات عدم خسارت است. در قانون قبلی در صورتی که بیمه گذار از بیمه شخص ثالث خود یک مرتبه استفاده کند کل تخفیف عدم خسارت آن از بین می‌رفت. این در حالی است که در قانون جدید تخفیفات به طور کامل از بین نمی‌رود و بر اساس نوع خسارت و تعداد دفعات دریافت خسارت از بیمه شخص ثالث جدید کسر می‌گردد. برای مثال در صورتی که در یک حادثه رانندگی یک بار خسارت مالی دریافت کنید تنها ۲۰ درصد از تخفیف شما کسر می‌شود. به عبارت دیگر اگر ۵۰ درصد تخفیف داشته باشید با کسر ۲۰ درصد تخفیف استفاده از بیمه بابت خسارت مالی بار اول، بیمه نامه شما با ۳۰ درصد تخفیف تمدید می‌گردد. جدول زیر میزان کاهش تخفیف بیمه شخص ثالث را در زمان دریافت خسارت نشان می‌دهد.

البته اگر تخفیفات عدم خسارت شما پاسخ گوی میزان خسارت وارده نباشد، الباقی خسارت پس از کسر از تخفیفات به بیمه نامه شما اضافه می‌گردد. برای مثال اگر در یک بیمه شخص ثالث درصد تخفیف بیمه ثالث برابر با ۱۵ درصد باشد و بیمه گذار خسارت مالی از شرکت بیمه دریافت کند؛ در زمان تمدید، ۱۵ درصد تخفیف عدم خسارت از بین می‌رود و درصد تخفیف عدم خسارت در بیمه نامه صفر می‌شود. همچنین ۵ درصد باقیمانده به حق بیمه نهایی اضافی می‌شود.پوشش بیمه شخص ثالث تنها برای جبران حوادث مالی و جانی اشخاص ثالث نیست. در بیمه شخص ثالث خسارت‌هایی که در زمان حادثه رانندگی به راننده مقصر وارد می‌شود از محل بیمه شخص ثالث قابل پرداخت است. برای جبران این نوع خسارت از پوشش حوادث راننده استفاده می شود. خوب است بدانید تعهد پوشش حوادث راننده به میزان دیه کامل در ماه‌های غیر حرام می‌باشد. برای مثال در سال جاری (۱۳۹۹) میزان دیه از سوی قوه قضائیه برای ماه‌های غیر‌حرام برابر ۳۳۰ میلیون تومان است. بنابراین پوشش حوادث راننده نیز تا سقف ۳۳۰ میلیون تومان متعهد پرداخت خسارت می‌باشد.
به یاد داشته باشید تخفیف حوادث راننده از بیمه شخص ثالث متفاوت است. برای مثال در صورتی که از پوشش خسارت مالی یا جانی در بیمه نامه استفاده کرده باشید، تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث خودروتان کسر می‌گردد. این نوع خسارات در تخفیفات عدم خسارت حوادث راننده تاثیری ندارد. به عبارت دیگر تخفیفات عدم خسارت حوادث راننده در صورت عدم استفاده راننده، ثابت می‌ماند
شنبه 22 آبان 1400 - 19:31
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر

برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


xتبلیغات
...
X بستن تبلیغات
نمایندگی هاست خرید هاست