زمان جاری : چهارشنبه 08 تیر 1401 - 11:41 قبل از ظهر
نام کاربری :
پسورد :

آخرین اخبار و اطلاعیه ها

کاربر گرامی:اگر تازه ثبت نام کرده اید لطفا قوانین انجمن را بخوانید،تا با مشکلی روبه رو نشوید.


تاپیک سایت های مفید و کاربردی
•´¯`•.چت روم تالار گفتمان اسکینک دات آی آر .•´¯`•
تاپیک جامع تغییر نام کاربری اعضای اسکینک

پاسخ جدید
نویسنده پیام
amirmehrabi
آنلاین

ارسال‌ها : 15
عضویت: 17 /8 /1400
محل زندگی: البرز
تشکر شده : 1
اهمیت کارایی ماشین حساب و معرفی انواع آن

ماشین حساب چیست؟
ماشین حساب دستگاهی است که بر روی اعداد عملیاتی انجام می‌دهد و پاسخ محاسبات را در اختیار ما قرار می‌دهد. ساده‌ترین ماشین حساب‌ها فقط جمع، تفریق، ضرب و تقسیم را می‌توانند انجام دهند. ماشین حساب‌های پیچیده‌تر می‌توانند عملیات‌های نمایشی، ریشه‌ها، لگاریتم‌ها، توابع مثلثاتی و توابع هذلولی را به خوبی محاسبه کنند. برخی از ماشین حساب‌ها نیز وجود دارند که تمام این توابع را با فرایندهای مکرر جمع آوری انجام می‌دهند.
برخی از ماشین حساب‌ها وجود دارد که برای کار کردن به برق نیاز دارند. ماشین حساب‌های قابل حمل و مجهز به باتری محبوبیت بسیار زیادی در بین مهندسان و دانشجویان مهندسی دارد. قبل از سال ۱۹۷۰ معمولاً از اشکال ساده‌تری به عنوان ماشین حساب استفاده می‌شد که شامل یک تخته چوب و مهره‌هایی بود که به آن چرتکه می‌گفتند.
تاریخچه ماشین حساب
ماشین حساب‌هایی که امروزه می‌شناسیم اولین بار در دهه ۱۹۶۰ اختراع شدند و از دهه ۱۹۹۰ بشر توانست به کمک تلفن‌های هوشمند خود نیز از ماشین حساب بهره‌مند شود. با این حال، این بدان معنا نیست که محاسبات ریاضی یک قرن پیش وجود نداشته‌اند.
مدت‌ها قبل از ورود ماشین حساب‌های دیجیتالی و تلفن‌های هوشمند، چندین ماشین محاسباتی ساخته شده بود. به عنوان مثال چرتکه، مدت‌ها قبل از تصویب سیستم اعداد مکتوب هندو - عربی، در خاور نزدیک باستان، اروپا، روسیه و چین مورد استفاده قرار گرفت.

اولین “ماشین حساب واقعی” توسط بلیز پاسکال در سال ۱۶۴۲ اختراع شد. این به دلیل تلاش برای به دست آوردن محاسباتی بود که قبلاً حل کردن آنها غیرممکن تصور می‌شد.
ماشین حساب‌های مکانیکی در قرن هفدهم هم اندازه با ماشین تحریر بودند و با ظهور ماشین حساب‌های الکترونیکی قابلیت حمل کردن را نیز داشتند.
۳ دسته ماشین حساب بر اساس منبع نیرو
متأسفانه، انواع مختلفی از ماشین حساب‌ها در بازار موجود است که از منابع، طرح و عملکردهای مختلفی برخوردار است. می‌توان آنها را بر اساس منبع نیرو به سه دسته تقسیم کرد.
  • ماشین حساب‌های برقی: ماشین‌های قدیمی که فقط با برق کار می‌کنند.[*]ماشین حساب باتری: محاسبات فعلی که از سلول برای انجام محاسبات استفاده می‌کنند.[*]ماشین حساب‌های خورشیدی: ماشین حساب‌های الکترونیکی هستند که از سلول‌های خورشیدی سوار بر دستگاه‌ها تغذیه می‌شوند.
امروزه، بیشتر ماشین حساب‌ها از باتری و انرژی خورشیدی برای انجام عملیات استفاده می‌کنند. در زیر انواع مختلف ماشین حساب‌ها (که در حال حاضر در بازار موجود هستند) را بر اساس اهداف استفاده از آنها ذکر کرده‌ایم.
انواع ماشین حساب‌ها
ماشین حساب‌های الکترونیکی مدرن برای وظایف مختلفی را انجام می‌دهند به عنوان مثال انواع ماشین حساب‌های مهندسی توانایی محاسبه حساب پایه تا ریاضیات پیچیده را داشتند. آنها نه تنها توانایی ما در انجام محاسبات اساسی را افزایش داده‌اند بلکه توانایی درک ریاضیات در مقیاس بزرگ‌تر از آنچه که تصور می‌شود را در اختیار ما قرار داده‌اند.
چرتکه
کلمه “چرتکه” از کلمه یونانی "abax" آمده است که به معنی “جدول شمارش” است. چرتکه ابزاری ساده است که برای انجام سریع محاسبات حسابی استفاده می‌شود. این ابزار در دوران باستان اختراع شده و اکنون به طور گسترده‌ای در برنامه‌های رشد حافظه مورد استفاده قرار می‌گیرد. مطالعات ثابت کرده است که زبان آموزان چرتکه از هر دو طرف مغز خود یعنی نیمکره راست و چپ استفاده می‌کنند.

چرتکه و جفت خارجی اسلایس‌ها دارای مقیاس‌های عددی کالیبره شده بودند. از یک آستین متحرک و شفاف به نام مکان نما برای تراز کردن اعداد روی ترازو استفاده می‌شود، اما دقت چرتکه محدود بود و نمی‌شد که به کمک آن محاسبات پیچیده‌ای را انجام داد.
نکاتی پیرامون انواع ماشین حساب چرتکه‌ای
این دستگاه معمولاً از یک قاب چوبی مستطیل شکل ساخته می‌شود که چندین میله مرتب شده به صورت عمودی را در خود جای داده است، که روی آن مهره‌ها به بالا و پایین می‌لغزند. هر میله یک مکان منحصر به فرد را نشان می‌دهد، در حالی که هر مهره نشان دهنده یک عدد است.
این دستگاه با تجسم حرکات مهره چرتکه به کودکان در انجام محاسبات کمک می‌کند. همچنین سطح تفکر آنها را نیز بهبود می‌بخشد. این ابزار به ویژه برای افراد کم بینا که نمی‌توانند از ماشین حساب دیجیتال استفاده کنند نیز بسیار مفید می‌باشد.
ماشین حساب‌های اساسی
ماشین حساب‌های اساسی و قابل حمل تقریباً در هر اداره و خانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها برای انجام محاسبات عمومی و وظایف ریاضی پایه مانند جمع، تفریق، ضرب، تقسیم، بیان و لگاریتم عالی هستند.
این نوع ماشین حساب معمولاً شامل یک نمایشگر ۸ تا ۱۲ رقمی (نمایشگر هفت بخشی LCD و کلیدهای ورودی است). آنها هم با باتری و هم با انرژی خورشیدی کار می‌کنند. البته در صورت کمبود نور، از باتری و در صورت وجود نور کافی آنگاه برای راه اندازی دستگاه، از انرژی خورشیدی استفاده می‌شود.
برخی از ماشین حساب‌های اساسی دارای صفحه نمایش بسیار بزرگ برای خواندن، بررسی مجدد توابع برای تأیید خطاها و نشانگر ثابت بودن صفحه نمایش برای کاهش احتمال خطای دستی هستند. برخی از آنها همچنین دارای کلیدهای اختصاصی برای محاسبه قیمت با مالیات و کل محاسبه هستند.
ماشین حساب‌های مهندسی
ماشین حساب‌های علمی برای حل مشکلات در علوم، مهندسی، ریاضیات طراحی شده‌اند. برخی از این ماشین حساب‌ها شامل محاسبات آماری و مثلثاتی است و حتی برخی توانایی انجام جبر رایانه‌ای را نیز دارند.
اولین ماشین حساب علمی به نام HP-9100A در سال ۱۹۶۸ تولید شد. از آن زمان، هزاران ماشین حساب علمی قابل حمل و دستی توسط شرکت‌های مختلف اختراع شده است. در حال حاضر، انواع ماشین حساب مهندسی کاسیو جزو مهم‌ترین ماشین حساب‌های موجود در بازار هستند.

آنها به طور گسترده‌ای برای حل توابع خاص ریاضی و انجام محاسبات روی اعداد بسیار کوچک یا بسیار بزرگ مانند برخی از جنبه‌های شیمی، فیزیک و نجوم، استفاده می‌شوند.
نکاتی پیرامون ماشین حساب علمی
در حالی که اکثر مدل‌ها از یک صفحه نمایش تک خطی شبیه به ماشین حساب‌های اساسی تشکیل شده‌اند، اما برخی از این ماشین حساب‌ها دارای ۱۰ تا ۱۲ رقم دیگر نیز هستند.
به طور کلی، ماشین حساب‌های پیشرفته علمی دارای ریاضیات بولی، محاسبات هگزادسیمال، کسرها و محاسبات احتمال، اعداد مختلط، ثابت‌های فیزیکی، تبدیل واحد، حساب و ماتریس هستند.
ماشین حساب نموداری
در زمینه‌های خاصی، ماشین حساب‌های علمی جای خود را به ماشین حساب‌های نمودار جاسازی داده‌اند. آنها می‌توانند نمودارها را ترسیم کنند، معادلات هم‌زمان را حل کنند و وظایف خود را به خوبی انجام دهند.
اولین ماشین حساب نمودار تجاری، fx-7000G توسط کاسیو در سال ۱۹۸۵ منتشر شد. از آن زمان، بسیاری از ماشین حساب‌های پیشرفته با پردازنده‌های سریع‌تر، حافظه بیشتر و اتصال USB تولید شده‌اند. امروز، Texas Instruments و Casio معروف‌ترین‌های این نوع هستند.

این مدل در مقایسه با ماشین حساب‌های اساسی، نمایشگرهای بزرگی دارند تا هم‌زمان چندین خط متن، شکل و محاسبات را نشان دهند. در حقیقت، بیشتر این نمونه ماشین حساب‌ها نیز قابل برنامه ریزی هستند، به این معنی که کاربران می‌توانند برنامه‌های سفارشی را برای کاربردهای خاص علمی یا مهندسی ایجاد کنند.
نتیجه گیری
ما در این مقاله متوجه شدیم که ماشین حساب‌ها که کار ما را برای انجام محاسبات راحت‌تر کرده‌اند، از انواع بسیار مختلفی تشکیل شده‌اند که هر کدام دارای ویژگی‌های خاصی می‌باشند. شما می‌توانید با تماس با کارشناسان فروشگاه اداری آرا از انواع ماشین حساب در بازار آگاهی کاملی پیدا کنید و همچنین اطلاعاتی را از انواع ماشین حساب با قیمت مناسب به دست آورید. شما حتی می‌توانید برای سفارش محصول هر کدام را که می‌خواهید، انتخاب کنید تا ما آنها را در اختیار شما قرار دهیم.
سه شنبه 23 آذر 1400 - 21:50
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر

برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


xتبلیغات
...
X بستن تبلیغات
نمایندگی هاست خرید هاست