زمان جاری : یکشنبه 05 تیر 1401 - 4:06 بعد از ظهر
نام کاربری :
پسورد :

آخرین اخبار و اطلاعیه ها

کاربر گرامی:اگر تازه ثبت نام کرده اید لطفا قوانین انجمن را بخوانید،تا با مشکلی روبه رو نشوید.


تاپیک سایت های مفید و کاربردی
•´¯`•.چت روم تالار گفتمان اسکینک دات آی آر .•´¯`•
تاپیک جامع تغییر نام کاربری اعضای اسکینک

پاسخ جدید
نویسنده پیام
masoumedehghan79
آنلاین

ارسال‌ها : 21
عضویت: 20 /9 /1400
محل زندگی: تهران
کیملیک ترکیه؛ مراحل+هزینه+عکس کیملیک 2022

کارت کیملیک ترکیه (kimlik card) چیست؟
کارت کیملیک یا کارت اقامت نشان دهنده هویت، مشخصات شخصی، مدت اعتبار اقامت و سکونت شما در این کشور می باشد. اگر قصد اقامت بیش از 3 ماه را دارید باید نسبت به اخذ کارت کیملیک ترکیه اقدام نمایید. جالب است بدانید کیملیک در زبان ترکی به معنای هویت بوده و همانند کارت ملی یا کارت شناسایی ایرانیان میباشد.
تمامی اطلاعات شخصی اعم از نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، ملیت، نوع اقامت و … بر روی کیملیک کارت ذکر شده و یک شماره سریال 11 رقمی بر روی کارت درج شده که شماره کیملیک نامیده می شود. در برخی از کارت های کیملیک این شماره سریال با پیش شماره 99 شروع شده که عدد 99 T.C (شماره فرد) می باشد.
شما برای انجام امور و خدمات دولتی و الکترونیکی در این کشور به شماره 11 رقمی کیملیک نیاز دارید. لازم به ذکر است با اخذ کارت کیملیک، شهروند این کشور محسوب نمی شوید. اخذ کیملیک کارت صرفا به این معناست که شما مقیم کشور ترکیه هستید و به صورت موقت یا دائم در این کشور اقامت دارید.

شرایط و مدارک اخذ کارت کیملیک ترکیه
یکی از شرط اصلی اخذ کیملیک کارت، واجد شرایط بودن اخذ اقامت ترکیه میباشد. به عبارت دیگر شما باید اقامت این کشور را از طریق یکی از روشهای مهاجرت به ترکیه مانند اجاره یا خرید ملک، ویزای تحصیلی و … دریافت کنید تا موفق به اخذ کارت کیملیک شوید. در صورت عدم اخذ اقامت ترکیه نمیتوانید کارت کیملیک را دریافت کنید.
بیمه سلامت یکی دیگر از شرایط لازم جهت اخذ کیملیک ترکیه بوده و باید به دولت این کشور ثابت کنید که مرتکب به هیچ خلاف و جرمی نشده اید. شما باید به اداره مهاجرت مراجعه کرده و نسبت به اخذ کارت کیملیک اقدام نمایید.
در گذشته پروسه اخذ کیملیک ترکیه بسیار پیچیده و زمانبر بوده؛ به همین منظور دولت این کشور تصمیم گرفت شرایط و پروسه اخذ اقامت و کارت اقامت ترکیه برای متقاضیان آسان تر کند تا افراد زیادی توانایی اخذ کیملیک ترکیه را داشته باشند.

توجه: لازم به ذکر است در صورتیکه کارت کیملیک دریافت نکرده اید و بیش از 90 روز در این کشور اقامت داشته اید ملزم به پرداخت جریمه می شوید و در نهایت ممکن است ممنوع الخروج می شوید.

شرایط کیملیک ترکیه
بهتر است بدانید اگر قصد سفر به این کشور را دارید با اقامت توریستی ترکیه میتوانید به این کشور مهاجرت کنید. اما اگر قصد دارید مدت بیشتری در این کشور اقامت داشته باشید؛ ملزم به اخذ کارت اقامت هستید. دولت ترکیه به قصد هویت بخشیدن به شهروندان اتباع خارجی (اقامت دائم یا موقت) کارت کیملیک را در نظر گرفته است.

به طور کلی شرایط گرفتن کیملیک ترکیه به شرح زیر است:

حضور در خاک این کشور
اجاره یا خرید ملک در این کشور
دریافت بیمه نامه از شرکت های بیمه معتبر
ثبت نام در سایت اداره مهاجرت جهت دریافت رزرو وقت مصاحبه

مدارک لازم برای کیملیک ترکیه
جهت اخذ کارت کیملیک ترکیه ابتدا باید مدارک ذکر شده در زیر را جمع آوری کنید. سپس باید مدارک را به زبان ترکی استانبولی ترجمه کرده و به اداره مهاجرت ترکیه تحویل دهید. در صورت نقص مدارک، به مدت 1 ماه فرصت دارید تا مدارک خود را تکمیل کنید.

پاسپورت معتبر + کپی رنگی از پاسپورت
ارائه فرم تکمیل شده درخواست مجوز اقامت در سایت(فرم راندوو) + کپی
چهار قطعه عکس 6 در 4
کپی آخرین مهر ورود به ترکیه
اصل اجاره‌ نامه + کپی
دریافت کد مالیاتی (ورگی نومرسی)
رسید پرداخت هزینه کارت کیملیک و حق خاک
ارائه بیمه‌ نامه (بیمه سلامت)
تاییده آدرس محل سکونت متقاضی از شهرداری منطقه سکونت
گواهی عدم سوء پیشینه
گواهی تمکن مالی
ارائه تاییدیه آدرس محل سکونت از شهرداری
کپی کارت اقامت
کپی اجاره‌ نامه که با مهر دفتر اسناد رسمی یا نوتر ثبت شده باشد. (در صورتیکه از طریق اجاره ملک قصد اخذ اقامت دارید)

مزایای کیملیک ترکیه
شما با اخذ کارت کیملیک ترکیه از مزایای بی شماری برخوردار می شوید. با اخذ این کارت به راحتی میتوانید در این کشور زندگی کنید و به انجام امور و فعالیت های اداری بپردازید. مزایای کیملیک کارت به شرح زیر است:

مجوز شرکت در کلاس‌ های آموزشی
ثبت‌ نام در مدارس
امکان خرید خودرو
امکان افتتاح حساب بانکی
پرداخت قبض آب، برق، مالیات
اطلاع از بدهی ها به دولت
امکان اجاره یا خرید ملک در کشور ترکیه
حضور در این کشور بدون سرمایه گذاری و ثبت شرکت
بهره‌ مندی از خدمات درمانی و پزشکی به صورت رایگان

انواع کارت کیملیک + عکس کیملیک کارت
تصویر انواع کارت کیملیک ترکیه-Types of Kimlik cards
همانطور که در بالا ذکر کردیم کارت کیملیک به عنوان کارت شهروندی ترکیه نمی باشد و دارندگان این کارت با هویت مشخص در این کشور اقامت دارند. کارت اقامت کیملیک ترکیه در 2 نوع موقت و دائم برای متقاضیان صادر میگردد. در ادامه انواع کارت کیملیک را به طور کامل برای شما عزیزان توضیح داده ایم:

کارت کیملیک موقت

کارت کیملیک موقت با رنگ های مختلف صورتی، زرد و آبی برای متقاضیان صادر می گردد.

کیملیک صورتی: برای اقامت توریستی در ترکیه بوده که با اخذ این کارت تنها برای مدت خاصی می توانید در این کشور اقامت داشته باشید.
کیملیک زرد: برای دانشجویانی که در بهترین دانشگاه های ترکیه پذیرش شده اند.
کیملیک آبی: برای متقاضیانی که برای خرید ملک یا اقامت کاری به این کشور مهاجرت کرده اند.
کیملیک دائم

کارت کیملیک دائم همانند کیملیک موقت می باشد و از لحاظ ظاهر هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. اگر اقامت موقت شما به پایان رسیده و اقامت دائم و پاسپورت ترکیه را دریافت کرده اید، در این صورت میتوانید نسبت به تغییر کارت کیملیک و اخذ کیملیک دائم اقدام نمایید.

عکس کارت کیملیک ترکیه
تصویر کارت کیملیک ترکیه-Turkish Kimlik Card
مجله مهاجرت سعی داشته با انتشار عکسهای کارت کیملیک اطلاعات و معلومات شما عزیزان در مورد کارت کیملیک افزایش دهد. در قسمت روی کارت، عکس متقاضی، نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، ملیت، شماره سریال 11 رقمی با کد 99، شماره سریال کارت درج شده است. در قسمت پشت کارت موارد دیگری اعم از نوع اقامت، نام شهر ثبت درخواست اقامت، تاریخ صدور کارت، تاریخ انقضا کارت، درج شده است.

نحوه دریافت کیملیک کارت ترکیه
شما از روشهای مختلفی اعم از اجاره یا خرید ملک، ثبت شرکت و تحصیل میتوانید مجوز اقامت ترکیه را دریافت کنید. اخذ اقامت از طریق اجاره ملک یکی از آسان ترین روشهای اخذ اقامت و کارت اقامت می باشد.

اخذ کارت کیملیک به قانونی بودن اجاره نامه شما بستگی دارد. لازم به ذکر است اجاره نامه باید در دفاتر نوتر ثبت گردد تا بدون هیچ مشکلی کارت اقامت برای شما عزیزان صادر گردد.

مراحل اخذ کیملیک کارت ترکیه
بهتر است بدانید جهت اخذ کارت کیملیک باید در این کشور حضور داشته باشید. مجله مهاجرت تمامی مراحل گرفتن کیملیک ترکیه را به صورت گام به گام برای شما عزیزان بیان کرده تا به صورت قانونی و بدون دغدغه موفق به اخذ کارت اقامت ترکیه شوید.

مرحله اول: خرید بیمه درمانی
لازم به ذکر است تمامی متقاضیان که قصد اقامت در این کشور را دارند باید تحت پوشش بیمه قرار گیرند. خرید بیمه درمانی به راحتی امکان پذیر بوده و شما باید ابتدا نسبت به خرید بیمه اقدام نمایید. هنگام تکمیل فرم درخواست کیملیک (فرم راندوو) باید اطلاعات بیمه خود را وارد کنید.

مرحله دوم: تکمیل فرم درخواست کیملیک و تعیین روز مصاحبه
در مرحله دوم باید به صفحه مربوط به فرم راندوو در سایت اداره مهاجرت ترکیه مراجعه کرده و فرم های درخواستی را تکمیل نمایید. لازم به ذکر است باید قسمت شغل را خالی بگذارید زیرا شما مجوز کار ندارید (در این پر کردن قیمت شغل ممکن است درخواست شما ریجکت شود) بعد از تکمیل کردن فرم درخواست کیملیک ترکیه، تاریخ روز مصاحبه به شما اعلام میگردد.

مرحله سوم: دریافت کد مالیاتی
یکی از مهمترین مراحل اخذ کارت کیملیک، دریافت کد مالیاتی (شماره سریال 11 رقمی) می باشد. شما برای افتتاح حساب بانکی یا انجام امور مالی و اداری به کد مالیاتی نیاز دارید. دریافت کد مالیاتی یا ورگی نومرسی برای متقاضیان الزامیست زیرا در روز مصاحبه به این کد احتیاج دارید. با مراجعه به اداره مالیات میتوانید این کد را بدون هیچ هزینه ای دریافت کنید.

مرحله چهارم: نوتر کردن اسناد
دفاتر نوتر همانند دفاتر ثبت اسناد رسمی در ایران بوده؛ در صورت اجاره ملک باید مدارک و اسناد خود را نوتر کنید. (به عبارت دیگر اجاره نامه شما باید توسط دفاتر نوتر مهر شود)

مرحله پنجم: پرداخت هزینه کیملیک کارت
شما در این مرحله باید هزینه های کارت کیملیک را بپردازید سپس رسید پرداخت هزینه ها را به مدارکتان اضافه کنید. هزینه گرفتن کارت کیملیک شامل پرداخت حق خاک، صدور کارت و … می باشد که در ادامه به بررسی هزینه گرفتن کیملیک ترکیه می پردازیم.

مرحله ششم : شرکت در جلسه مصاحبه اقامت
حال در روز مصاحبه با به همراه داشتن مدارک مورد نیاز به اداره مهاجرت مراجعه کنید. در صورت بررسی و تاییدیه مدارک، از اداره مهاجرت رسید تاییدیه دریافت می کنید. بعد از گذشت 10 الی 90 روز نتیجه نهایی به ایمیلتان ارسال می گردد. در صورت پاسخ مثبت اداره مهاجرت جهت ارسال کارت کیملیک منتظر بمانید.

مدت زمان دریافت کیملیک ترکیه
حال شاید این سوال برای شما پیش آید که “مدت زمان لازم جهت اخذ کارت کیملیک” چقدر است؟ بعد از ارسال فرم راندوو، به مدت 10 الی 15 روز فرصت دارید تا مدارک خود به صورت کامل به اداره مهاجرت تحویل دهید. بعد از ارائه مدارک به مدت 10 روز زمان میبرد تا پرونده و مدارک شما بررسی شود

بعد از ارسال مدارک در زمان مشخص شده باید در جلسه مصاحبه حضور یابید. سپس در صورت پاسخ مثبت از سوی اداره مهاجرت، کیملیک کارت برای شما ارسال می گردد. به طور کلی پروسه اخذ کیملیک ترکیه ممکن است 1 الی 3 ماه زمان ببرد تا شما موفق به اخذ کارت شوید.

مدت اعتبار کارت کیملیک
مدت اعتبار کارت کیملیک ترکیه به مدت اعتبار اقامت شما بستگی دارد. مدت اعتبار کارت کیملیک با توجه به شرایط شما بین 6 ماه الی 2 سال متغیر میباشد. البته لازم به ذکر است مدت اعتبار کیملیک ترکیه معمولا 1 ساله می باشد.

تمدید کارت کیملیک ترکیه
لازم به ذکر است بعد از گذشت اعتبار، کارت کیملیک شما باطل می گردد پس یک ماه قبل از انقضای کارت کیملیک نسبت به تمدید اعتبار آن اقدام نمایید.

دو نکته بسیار مهم برای تمدید کارت کیملیک به شرح زیر است:

قبل از اتمام اعتبار کارت کیملیک نسبت به تمدید کارت اقدام نمایید.
نمیتوانید از طریق اجاره ملک، کارت کیملیک ترکیه را تمدید کنید. شما باید از طریق روشهای دیگر نسبت به تمدید کارت اقدام نمایید.


ادامه مطلب: کیملیک ترکیه
یکشنبه 21 فروردین 1401 - 15:52
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر

برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


xتبلیغات
...
X بستن تبلیغات
نمایندگی هاست خرید هاست